Thursday


09:00 – 10:00 (Plenary)

Keynote

 

10:00 – 11:00 (Talks)

Learning 1

Chair              Leander Schietgat (Free University of Brussels)

  • 10.00 – 10.20    Lynn Houthuys, Rocco Langone and Johan A. K. Suykens: Multi-View Least Squares Support Vector Machines Classification
  • 10.20 – 10.40    Thomas Moerland, Joost Broekens, Aske Plaat and Catholijn Jonker: Alpha Zero in Continuous Action Space: Extended Abstract
  • 10.40 – 11.00    Yasmina Kada and Bert Bredeweg: Automating Reference-based Feedback for Learning Conceptual Knowledge

Agents

Chair              Martijn van Otterlo (Tilburg University)

  • 10.00 – 10.20    Jasper van Tilburg and Neil Yorke-Smith: Strategies for the Iterated Prisoner’s Dilemma in a Natural Environment
  • 10.20 – 10.40    Laura van der Lubbe, Charlotte Gerritsen, Daniel Formolo, Marco Otte and Tibor Bosse: An Application for Training Verbal Resilience to Doorstep Scams using Virtual Agents
  • 10.40 – 11.00    Fabián Guevara, Maarten Stol and Shaojie Jang: Task-Oriented Dialog Agents Using Memory-Networks and Ensemble Learning

Games

Chair              Jaap van den Herik (Leiden University)

  • 10.00 – 10.20    Hui Wang, Michael Emmerich and Aske Plaat: Assessing the Potential of Classical Q-learning in General Game Playing
  • 10.20 – 10.40    Jan van Rijn, Frank Takes and Jonathan Vis: Computing and Predicting Winning Hands in the Trick-Taking Game of Klaverjas

Benelearn 1

Chair              Frans Oliehoek (Delft University of Technology)

  • 10.00 – 10.20    Merel Jung, Bram van den Berg, Eric Postma and Willem Huijbers: Inferring PET from MRI with pix2pix
  • 10.20 – 10.40    Francesco Dal Canton, Vincent Quinten and Marco Wiering: Early Detection of Sepsis Induced Deterioration Using Machine Learning

11:30 – 12:30 (Talks)

Learning 2

Chair              Tom Lenaerts (Free University of Brussels)

  • 11.30 – 11.50    Pieter Libin, Timothy Verstraeten, Diederik M. Roijers, Jelena Grujic, Kristof Theys, Philippe Lemey and Ann Nowe: Selecting Influenza Mitigation Strategies Using Bayesian Bandits
  • 11.50 – 12.10    Marysia Winkels, Diederik Roijers, Emi Yamamoto, Richard Pronk, Edwin Odijk and Maarten de Jonge: Challenge Balancing for a Kanji E-Tutoring System
  • 12.10 – 12.30    Osman Ülger, Maarten Stol and Thomas E. J. Mensink: Evaluating the effectiveness of adversarial patch attacks on convolutional neural networks

Robots & Intelligent Systems

Chair              Arnoud Visser (University of Amsterdam)

  • 11.30 – 11.50    Ruben van Heusden: Making a robot stop a penalty
  • 11.50 – 12.10    Lenin Medeiros and Tibor Bosse: An Intelligent Conversational Bot to Help Users Cope with Stress Online
  • 12.10 – 12.30    Jens Nevens, Roxana Radulescu, Mathieu Reymond, Paul Van Eecke, Kyriakos Efthymiadis and Katrien Beuls: Hybrid AI for Visual Question Answering on CLEVR

Explainable AI

Chair              Eric Postma (Tilburg University)

  • 11.30 – 11.50    Laurens Weitkamp, Elise van der Pol and Zeynep Akata: Visual Rationalizations of A3C Networks
  • 11.50 – 12.10    Martijn Van Otterlo: From Algorithmic Black Boxes to Adaptive White Boxes: Declarative Decision-Theoretic Ethical Programs as Codes of Ethics
  • 12.10 – 12.20    Spyroula Masiala and Martin Atzmueller: Explainable Complex Network Analysis (short talk)
  • 12.20 – 12.30    Siddarth Ravi, Vlado Menkowski, and Henry Brighton: Generating Post-Hoc Explanations for Neural Networks Through Concept Mapping (short talk) 

Benelearn 2

Chair              Willem Huijbers (Tilburg University)

  • 11.30 – 11.50    Nazly Santos Buitrago, Loek Tonnaer, Vlado Menkovski and Dimitrios Mavroeidis: Anomaly Detection for imbalanced datasets with Deep Generative Models
  • 11.50 – 12.10    Daniel Peralta, Isaac Triguero Velázquez, Salvador García, Yvan Saeys, José M. Benítez and Francisco Herrera: On the use of convolutional neural networks for robust classification of multiple fingerprint captures
  • 12.10 – 12.30    Joris Roels, Julian Hennies, Wilfried Philips, Yvan Saeys and Anna Kreshuk: Towards high throughput volume electron microscopy segmentation through deep domain adaptation

 

14:00 – 15:00 (Plenary)

FACt Session

  • 14.00 – 14.20    Bert Kappen: Deep learning: it is time for something different
  • 14.20 – 14.40    Ann Nowé: Towards explainable reinforcement learning
  • 14.40 – 15.00    Koen Hindriks: Integrating System 1 and 2

 

15:00 – 16:00 (Plenary)

Keynote

  • Rushed Kanawati: Community Detection in Multiplex Networks: Algorithms and Applications

 

16:30 – 17:30 (Talks)

Learning 3

Chair              Neil Yorke-Smith (Delft University of Technology)

  • 16.30 – 16.50    Ralph Foorthuis: The Impact of Discretization Method on the Detection of Six Types of Anomalies in Datasets
  • 16.50 – 17.10    Les De Ridder and Thijs Vercammen: Deriving Formulas for Integer Sequences Using Inductive Programming
  • 17.10 – 17.30    Mark Voschezang: Style transfer of abstract drum patterns using a light-weight hierarchical autoencoder

Social & User Modeling

Chair              Tibor Bosse (Free University Amsterdam)

  • 16.30 – 16.50    Seyyed Hadi Hashemi and Jaap Kamps: Exploiting Behavioral User Models for Point of Interest Recommendation in Smart Museums
  • 16.50 – 17.10 Stefan Bloemheuvel, Martin Atzmueller and Marie Postma: Evolution of Contacts and Communities in Social Interaction Networks of Face-to-Face Proximity

Topic Modeling

Chair              Kalliopi Zervanou (Utrecht University)

  • 16.30 – 16.50    Andrew Hendrickson, Jason Wang and Martin Atzmueller: Identifying Exceptional Descriptions of People using Topic Modeling and Subgroup Discovery
  • 16.50 – 17.10    Naomi Hariman, Marjolein de Vries and Ionica Smeets: Topic Modeling for Exploring Cancer-Related Coverage in Journalistic Texts

Explainable AI / TNO

Chair              Koen Hindriks (Delft University of Technology)

  • 16.30 – 17.30 Jasper van der Waa: Model-agnostic methods for more transparent decision support systems with Machine Learning components and issues that arise when applying these methods to real-world use cases.

 

 

 

Friday


08:30 – 09:30 (Plenary)

Keynote

  • Gemma Boleda: At the crossroad between discrete and continuous aspects of language

 

10:00 – 11:00 (Talks)

Reinforcement Learning 1

Chair              Mehdi Dastani (Utrecht University)

  • 10.00 – 10.20    Roxana Radulescu, Manon Legrand, Kyriakos Efthymiadis, Diederik M. Roijers and Ann Nowe: Deep Multi-Agent Reinforcement Learning in a Homogeneous Open Population
  • 10.20 – 10.40    Denis Steckelmacher, Diederik M. Roijers, Anna Harutyunyan, Peter Vrancx, Hélène Plisnier and Ann Nowé: Reinforcement Learning in POMDPs with Memoryless Options and Option-Observation Initiation Sets
  • 10.40 – 11.00    Evertjan Peer, Yingqian Zhang, Vlado Menkovski, Wan-Jui Lee and Bob Huisman: Shunting Trains with Deep Reinforcement Learning

Data & Retrieval

Chair              Merel Jung (Tilburg University)

  • 10.00 – 10.20    Bart Bogaerts and Luís Cruz-Filipe: Fixpoint Semantics for Active Integrity Constraints: Extended Abstract
  • 10.20 – 10.40    Mostafa Dehghani and Jaap Kamps: From Neural Re-Ranking to Neural Ranking: Learning a Sparse Representation for Inverted Indexing
  • 10.40 – 11.00    Johan Kwisthout: Finding dissimilar explanations in Bayesian networks: Complexity results

Industry 1

Chair              Arjan Haring (JADS)

  • 10.00 – 10.30    Hugo Koopmans, DIKW: Sensing Clues: turning wild spaces into safe havens
  • 10.30 – 11.00    Alexis Kuzmenkov, Deepdee: Computer vision and deep learning system for retinal images processing

Benelearn Poster Session

BNAIC Poster Highlights

See below.

 

11:00 – 12:00 (Talks)

Reinforcement Learning 2

Chair              Yingqian Zhang (Eindhoven University of Technology)

  • 11.00 – 11.20    Tim Molderez, Bjarno Oeyen and Wolfgang De Meuter: A Domain-Specific Language for Multi-Agent Reinforcement Learning in Distributed Systems
  • 11.20 – 11.40    Axel Abels, Diederik M. Roijers and Tom Lenaerts: Thesis abstract: Dynamic Weights in Multi-Objective Deep Reinforcement Learning

Mixed

Chair              Ramon van den Akker (Tilburg University)

  • 11.00 – 11.20    Emma Beauxis-Aussalet and Lynda Hardman: Extended Methods to Handle Classification Biases
  • 11.20 – 11.40 Sebastiaan Merino and Martin Atzmueller: Behavioral Topic Modeling on Naturalistic Driving Data
  • 11.40 – 12.00    Neil Yorke-Smith: GoCo: Planning Expressive Commitment Protocols (Article Abstract)

Industry 2

Chair              Arjan Haring (JADS)

  • 11.00 – 11.30    Noël Lüneberg and Marten Schutten, Target Holding: Experimental approaches for classifying wound infection image data using deep convolutional neural networks
  • 11.30 – 12.00    Sander Wubben, Flow.ai: Creating advanced conversational AI with Flow.ai

Benelearn 3

Chair              Joris Roels (Ghent)

  • 11.00 – 11.20    Frans Oliehoek, Rahul Savani, Jose Gallego, Elise van der Pol and Roderich Gross: Beyond Local Nash Equilibria for Adversarial Networks
  • 11.20 – 11.40    Evgeniya Korneva and Hendrik Blockeel: Model Selection for Multi-Directional Ensemble of Regression and Classification Trees

 

13:30 – 14:30 (Plenary)

Keynote

 

14:30 – 16:00 (Plenary)

BNAIC Posters and Joint Demos

See below.

 

15:00 – 16:00 (Talks)

Industry Keynote

 

Posters


10:00 – 11:00    BNAIC Spotlight Session

10:00 – 11:00    Benelearn Poster Session

14:30 – 16:00    BNAIC Posters and Joint Demos

 

Benelearn Posters

  • Ákos Kádár, Desmond Elliott, Marc-Alexandre Côté, Grzegorz Chrupała and Afra Alishahi: Lessons learned in multilingual grounded language learning
  • Maarten van Hees, Peter van der Putten and Maarten H. Lamers: Disciples of the Heinous Path: Exploring Label Structure in Heavy Metal Genres
  • Victor Hamer and Pierre Dupont: Learning Computationally Efficient Metrics for Large Scale Person Identification
  • Lotte Bransen, Michel van de Velden and Jan Van Haaren: Valuing passes in football using ball event data
  • Jose Velasquez Sosa and Gerasimos Spanakis: Neural Attention and Morphological Word Embedding for Contract Element Extraction
  • Antonio Pereira Barata, Gerrit Jan de Bruin, Frank Takes, Jaap van den Herik and Cor Veenman: Finding Anomalies in Waste Transportation Data with Supervised Category Models
  • Frederique van den Boogaart, Thomas Hantke and Martijn van Otterlo: Predicting next week redemption in a digital frequency loyalty program

BNAIC Posters & Joint Demos

  • Injy Sarhan and Marco Spruit: Uncovering Algorithmic Approaches in Open Information Extraction: A Literature Review
  • Benedikt Heinrichs and Johannes Scholtes: Detecting Anomalous Events over Time Using RDF Triple Extraction and a Dynamic Implementation of OddBall
  • Yaqiong Zheng, Siwen Guo and Christoph Schommer: An Approach to Incorporate Emotions in a Chatbot with Seq2Seq Model
  • Rijk Mercuur, John Bruntse Larsen and Virginia Dignum: Modelling the Social Practices of an Emergency Room to Ensure Staff and Patient Wellbeing
  • Luc Steels, Paul Van Eecke and Katrien Beuls: Usage-based learning of grammatical categories
  • Chiara F. Sironi and Mark H. M. Winands: On-line Parameter Tuning for Monte-Carlo Tree Search in General Game Playing
  • Davide Dell Anna, Mehdi Dastani and Fabiano Dalpiaz: Runtime Norm Revision using Bayesian Networks
  • Pieter Libin, Laurens Hernalsteen, Kristof Theys, Perpetua Gomez, Ana Abecasis and Ann Nowe: Bayesian inference of set-point viral load transmission models
  • Jason Rhuggenaath, Yingqian Zhang, Alp Akcay, Uzay Kaymak and Sicco Verwer: Learning fuzzy decision trees using integer optimization
  • Johan Korten and Egon van den Broek: An automated patient simulator for cardiopulmonary resuscitation training
  • Romy Blankendaal, Charlotte Gerritsen, Marco Otte and Tibor Bosse: A Virtual Reality Application for Aggression De-escalation Training in Public Transport
  • Caro Fuchs, Anna Wilbik and Uzay Kaymak: Towards More Specific Membership Functions for Data-Driven Fuzzy Models
  • Rolf Starre: Action Selection Policies for Walking Monte Carlo Tree Search
  • Timothy van Bremen, Wannes Meert and Luc De Raedt: Efficient Cardinality Constraints in ProbLog
  • Siamak Mehrkanoon, Xiaolin Huang and Johan Suykens: Indefinite Kernel Spectral Learning
  • Jos Uiterwijk and Lando Kroes: Combining Combinatorial Game Theory with an alpha-beta Solver for Cram
  • Rémi Delanghe, Pieterjan Criel and Tom Dhaene: Periodic Reranking Strategy in Unsupervised Recommender Systems
  • Laura van der Lubbe, Charlotte Gerritsen, Daniel Formolo, Marco Otte and Tibor Bosse: An Application for Training Verbal Resilience to Doorstep Scams using Virtual Agents
  • Lenin Medeiros and Tibor Bosse: An Intelligent Conversational Bot to Help Users Cope with Stress Online
  • Jens Nevens, Roxana Radulescu, Mathieu Reymond, Paul Van Eecke, Kyriakos Efthymiadis and Katrien Beuls: Hybrid AI for Visual Question Answering on CLEVR
  • Tim Molderez, Bjarno Oeyen and Wolfgang De Meuter: A Domain-Specific Language for Multi-Agent Reinforcement Learning in Distributed Systems